Formaty plików graficznych na stronach www

Posiadasz stronę internetową? Świetnie się składa! Nie od dziś wiadomo, że diabeł tkwi w szczegółach. Tym szczegółem na Twojej stronie www jest właśnie towarzysząca jej grafika. Dziś dowiesz się, czy warto zwracać uwagę na formaty plików graficznych, a także jak odpowiednio je dobierać.

Czy format w ogóle ma znaczenie?

Tak. Proste pytanie, prosta odpowiedź. Wykorzystywane formaty plików graficznych na stronie www znacząco wpływają na jej wydajność. Waga plików przekłada się bezpośrednio na czas wczytywania witryny, co jest bardzo istotnym czynnikiem. Wiadomo, że jej zbyt długie ładowanie odstrasza odbiorców, dlatego warto mieć to na uwadze. Nie należy jednak zapominać o samej estetyce. Wygląd grafiki uzależniony jest od wybranego formatu. Niepoprawny zapis może spowodować znaczącą utratę jakości. To w konsekwencji po prostu oszpeci obraz, przez co będzie wyglądał on nieatrakcyjnie.

Grafika wektorowa a rastrowa – o tym musisz wiedzieć!

Aby dobrze zrozumieć wszelkie kwestie związane z formatami pików graficznych, na wstępie należałoby wyjaśnić kilka istotnych pojęć. Należy pamiętać, że nie każda grafika jest taka sama. Mowa tu o podstawowym podziale na grafikę wektorową oraz rastrową.

Grafika wektorowa

Najprościej mówiąc, ten rodzaj grafiki umożliwia pełne skalowanie. Oznacza to, że powiększenie pliku graficznego nie spowoduje uszczerbku na jego jakości. Co więcej, użytkownik ma możliwość dokonywania edycji w bardzo prosty sposób.

Grafika rastrowa

Pliki tego typu tworzone są w określonej rozdzielczości. Potencjalna zmiana formatu (zwiększenie, rozciągnięcie, etc.) spowoduje zauważalną utratę jakości. Nie ma tu również mowy o tak prostej edycji jak w przypadku grafiki wektorowej. Niezbędne jest posiadanie pliku w formacie umożliwiającym dokonywanie zmian.

Jakie znaczenie ma powyższy podział w kontekście stron www? Warto pamiętać, że zdecydowana większość plików graficznych, które widzimy w internecie to właśnie grafika rastrowa. Wektorowe są z reguły jedynie drobne elementy stron, jak np. loga, znaki wodne, ikony i tym podobne.

Najpopularniejsze rodzaje formatów plików graficznych – cechy, różnice, wady i zalety

Skoro podstawy mamy już za sobą, czas przejść do głównego tematu dzisiejszego artykułu. W tym miejscu warto zaznaczyć, że wspomniane rodzaje grafiki łączą się ze ściśle określonymi formatami plików. Nie jest tak, że możemy je w pełni swobodnie wybierać. Punktem wyjścia będzie zawsze rodzaj grafiki cyfrowej – wektorowy lub rastrowy.

 

Grafika rastrowa – formaty plików graficznych

JPEG (JPG, JPE) – Joint Photographic Experts Group

To zdecydowanie najpopularniejszy format w przestrzeni cyfrowej. Jest przystosowany do obsługiwania milionów kolorów, dlatego największe zastosowanie znajduje w przypadku zapisu różnego rodzaju fotografii. Cechuje go niewielka waga, dlatego świetnie sprawdza się na stronach internetowych. Nie jest to jednak format pozbawiony wad. Plik graficzny zapisany w .jpeg zawsze traci odrobinę na jakości.

  • idealny do zdjęć

  • format stratny – powoduje utratę jakości

  • niewielka waga

PNG – Portable Network Graphics

To nie jako lepsza wersja wspomnianego JPEG. Wygrywa tym, iż wykorzystuje kompresję bezstratną, dzięki czemu umożliwia zapis obrazu bez uszczerbku na jakości. Co więcej, PNG pozwala na tworzenie grafiki z całkowicie lub częściowo przezroczystym tłem. Dzięki temu świetnie sprawdza się do tworzenia logo, znaku wodnego czy emotikon. Wady? Zapisanie zdjęcia w formacie PNG sprawi, że będzie ważyło znacznie więcej, co spowoduje obciążenie strony.

  • format bezstratny – nie powoduje utraty jakości

  • nieco większa waga pliku

  • możliwość zapisu z transparentnym tłem

GIF – Graphic Interchange Format

Któż z nas nie natknął się na ruchomy obrazek w sieci? To właśnie format GIF, który umożliwia zapisanie pliku w formie animacji. Wielu właścicieli stron rezygnuje z jego wykorzystania, co jest sporym błędem! Ruchomy obrazek świetnie przykuwa uwagę odbiorcy, a odpowiednio wykonany dodatkowo urozmaica prezentowane treści. Nie sprawdzi się jednak do zapisu fotografii, bowiem obsługuje jedynie 256 kolorów.

  • możliwość tworzenia animacji, zapisu z transparentnym tłem

  • ograniczona liczba kolorów

  • idealny do ikon, znaków wodnych, drobnych elementów

 

Grafika wektorowa formaty plików graficznych

SVG – Scalable Vector Graphics

To względnie nowy format, który w zasadzie dopiero zyskuje na popularności. Nic dziwnego, bowiem nie tylko pozwala na zapisywanie plików wektorowych, ale także świetnie sprawdza się na stronach internetowych. Wyróżnia się przede wszystkim najlepszą wydajnością. Dzięki skalowalności wprowadzane zmiany nie powodują utraty jakości. Umożliwia on również tworzenie animacji oraz przezroczystych elementów. Polecany w szczególności do szczegółowych schematów oraz interaktywnych prezentacji. Nie jest jednak pozbawiony wad. To największy i zarazem najcięższy format, dlatego jego nadmiar na stronie może spowodować przeciążenie.

  • skalowalny

  • możliwość tworzenia animacji, zapisu z transparentnym tłem

  • bardzo duża waga

Jaki format grafiki najlepiej wybrać na stronę www?

Biorąc pod uwagę powyższe, trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Wszystko zależy od specyfiki strony internetowej oraz tego, co ma się na niej znaleźć. Warto więc kierować się pewną prostą zasadą, dzięki której z łatwością zoptymalizujesz swoje treści. Wybieraj taki format, który będzie najkorzystniejszy dla danego pliku. W ten sposób zapewnisz sobie odpowiednie działanie strony www.

Kilka wskazówek

  1. Do tworzenia prostych animacji o nieskomplikowanej kolorystyce wybieraj format GIF. Sięgaj po niego również wtedy, gdy chcesz zapisać proste elementy graficzne o małym rozmiarze. Zrezygnuj wówczas z PNG, a zaoszczędzisz miejsce na stronie przy jednoczesnym zachowaniu jakości.

  2. W przypadku bardzo barwnych fotografii o różnorodnej tonacji zdecyduj się na JPEG zamiast PNG. Otrzymasz wówczas plik o znacznie mniejszym rozmiarze. Dotyczy to w szczególności stron, gdzie umieszcza się bardzo dużo zdjęć.

  3. Gdy zależy Ci na zachowaniu wzorowej jakości, postaw na PNG. Plik będzie cięższy, jednak obraz zachowa pożądaną szczegółowość i wyrazistość. Wykorzystuj go do schematów, skomplikowanych ikon czy znaków wodnych.

  4. SVG stosuj tylko do drobnych elementów graficznych, aby uniknąć przeciążenia witryny. Pamiętaj, że to bardzo ciężkie pliki.

Podsumowanie

Wielu twórców nie przykuwa wagi do wybieranych formatów plików graficznych. To bardzo duży błąd, który może zaważyć nie tylko na efekcie wizualnym strony, ale także jej poprawnym działaniu. Od teraz już wiesz, jak poprawnie dobierać formaty!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *