Zestawienie marketplace’ów w Polsce
Prowadzisz sklep internetowy i szukasz nowych marketplace’ów? Poniżej znajdziesz przydatne zestawienie, dzięki któremu rozpoczniesz lub rozwiniesz swoją działalność.
Czym jest marketplace?
Dawno, dawno temu, aby zakupić dany towar, trzeba było wybrać się na tzw. rynek. Sprzedawcy rozstawiali swoje stoiska w określonym miejscu, najczęściej tylko raz w tygodniu. Przechodząc między alejkami, mijało się rozmaite stragany z najróżniejszymi produktami. W jednym miejscu można było zaopatrzyć się w nowe buty, świeże owoce, biżuterię, domowe przetwory, środki czystości i wiele innych. Ze względu na ogromny postęp technologiczny, a tym samym także zmianę potrzeb konsumentów, rynki zostały wyparte przez internet. Teraz to sieć jest przestrzenią, w której kupujemy przeróżne towary.
Marketplace można nazwać właśnie targiem, tyle że w formie wirtualnej. Najprościej mówiąc, to platforma internetowa, która umożliwia sprzedaż produktów. Sprzedawcy nie rozstawiają więc swoich stoisk w formie fizycznej, a zakładają konta, które pełnią ich funkcję. Jedna strona zrzesza dziesiątki, setki, a nawet tysiące sprzedawców pod jednym adresem. Oferowane produkty są zaś skategoryzowane pod odpowiednimi zakładkami. Dzięki temu konsument nie musi odnajdywać konkretnego sklepu (“stoiska”), który oferuje interesujące go towary. Wystarczy, że wpisze w wyszukiwarkę odpowiednią frazę, a przed nim pojawiają się propozycje od różnych sprzedawców.
Zestawienie marketplace’ów w Polsce
Nie jest tajemnicą, że prężnie działających marketplace’ów jest naprawdę wiele. Niektóre z nich cieszą się większą popularnością, inne zaś nieco mniejszą. Warto mieć na uwadze, że niekiedy z pozoru mało znana witryna jest w rzeczywistości bardzo rozpoznawalna przez konkretnych konsumentów. Internetowe targi można więc w pewien sposób usystematyzować:
- marketplace horyzontalny — ogólny, raczej powszechnie znany, a tym samym gromadzący szeroki przekrój towarów; można go porównać do hipermarketu, w którym można znaleźć niemal wszystko;
- marketplace wertykalny — typowo branżowy, skierowany do skonkretyzowanej grupy docelowej; jest odpowiednikiem wyspecjalizowanych przedsiębiorstw, jak na przykład sklepów wędkarskich, budowlanych czy odzieżowych.
MARKETPLACE HORYZONTALNE
ALLEGRO.PL
Allegro.pl to zdecydowany faworyt wśród wszystkich marketplace’ów. Aż 40% wszystkich dochodów z e-commerce w Polsce pochodzi właśnie z tego serwisu. Istnieje od roku 1999, choć pierwszy milion użytkowników zarejestrowany został dopiero w roku 2003. W 2007 roku Allegro wprowadziło możliwość zakładania własnego e-sklepu. To sprawiło, że usługą zainteresowali się kolejni sprzedawcy. Jeszcze większą rzeszę sympatyków serwis pozyskał, gdy wprowadził opcję dostawy do Paczkomatu oraz funkcję Allegro Smart. W serwisie sprzedawane jest właściwie wszystko. Od sprzętów AGD, ubrań czy artykułów gospodarstwa domowego, aż po rośliny, żywność czy samochody. Tutaj można kupić absolutnie wszystko.
CENEO.PL
Ceneo jest drugim co do wielkości serwisem sprzedażowym w Polsce. Tym, co go wyróżnia, jest porównywarka ofert. Wystarczy wpisać nazwę jakiegoś produktu, by otrzymać zestawienie jego cen w kilku czy kilkunastu sklepach. To dobry przykład konkurencji pomiędzy sprzedawcami.
AMAZON.PL
Amazon to największy sklep internetowy na świecie. W Polsce rozpoczął swoją działalność dopiero od 2 marca 2021. Więcej o sprzedaży na Amazonie przeczytasz tutaj: Ujarzmić Amazona… Rozmowa z Adrianem Kańskim | Setugo.pl
SHOPEE.PL
Na polskim rynku to stosunkowo młody marketplace, ponieważ działalność rozpoczął w 2021 roku. Nie ujmuje to jednak jego popularności! Kampania promocyjna była na tyle skuteczna, że o Shopee usłyszał niemal każdy. Reklamy telewizyjne, współpraca z influencerami, a także atrakcyjne oferty dla nowych użytkowników sprawiły, że serwis wystartował z hukiem, którego echo niesie się do tej pory. Co ciekawe, na ten moment handel na Shopee nie jest tak konkurencyjny, jak na Allegro. Warto mieć to na uwadze, decydując się na rozpoczęcie sprzedaży internetowej.
OLX.PL
U swoich początków OLX (wówczas Tablica.pl) miał służyć jedynie do sprzedaży lokalnej. Dziś zrzesza już oferty z najróżniejszych zakątków Polski, ciesząc się tym samym bardzo dużą popularnością. Gdyby wskazać portal o najszerszym przekroju propozycji zakupowych, z pewnością byłby to właśnie OLX. Można tam kupić nie rozmaite towary, ale także znaleźć pracę, licznych usługodawców, a nawet produkty zupełnie darmowe.
EMPIK.COM
Być może niektórych zdziwi obecność Empiku w tym zestawieniu. Sklep ten znany jest przede wszystkim ze sprzedaży książek, płyt CD, filmów, prasy czy gier komputerowych. Nadal tak jest, jednak portal postanowił znacząco rozwinąć swoją działalność. Sprzedawcy mogą obecnie wystawiać za pośrednictwem Empiku własne towary, niezależnie od ich kategorii. Kosmetyki, gadżety motoryzacyjne, akcesoria do ćwiczeń… To tylko niektóre zakładki, które znajdziesz na stronie.
EBAY.PL
Ebay jest ogólnoświatową platformą sprzedażową. Tutaj spotykają się sprzedawcy i klienci wszystkich krajów świata. W Polsce nie jest szczególnie popularny, dlatego niewielu polskich konsumentów z niego korzysta. Może jednak okazać się bardzo pomocny dla sprzedawców, którzy chcą dotrzeć także do zagranicznych odbiorców.
MARKETPLACE WERTYKALNE
FACEBOOK MARKETPLACE
Mimo że na Facebook Marketplace można znaleźć rozmaite przedmioty, zdecydowanie należy uznać go za wertykalny. Służy on bowiem do sprzedaży typowo lokalnej, a więc oferty sprzedawców docierają do ściśle określonej grupy docelowej. Sam Facebook jest obecny wszędzie, więc sprzedaż za pośrednictwem tego serwisu jest jak najbardziej efektywna. Co więcej, usługa sprzedaży jest tam zupełnie darmowa.
OTOMOTO.PL i OTODOM.PL
Jak sama nazwa wskazuje, na tych stronach znajdują się oferty dotyczące nieruchomości oraz pojazdów. Nie chodzi tu jednak jedynie o sprzedaż. Za pośrednictwem Otodom można bowiem znaleźć także mieszkanie lub dom na wynajem, zaś dzięki Otomoto przejmiesz leasing lub wynajmiesz pojazd.
ETSY.COM
To bardzo wyspecjalizowany sklep. Za jego pośrednictwem sprzedawane są bowiem produkty typowo rzemieślnicze. Biżuteria, meble, odzież, gry planszowe, dekoracje… a to wszystko wykonane całkowicie własnoręcznie przez niezwykle kreatywnych twórców. Można tam znaleźć przedmioty, które są nie tylko oryginalne, ale przez nieco zapomniany dziś charakter produkcji, także niesamowicie wyjątkowe.
HOMEBOOK.PL
Homebook to marketplace stworzony dla osób budujących, urządzających i aranżujących wnętrza swojego domu czy mieszkania. Przekrój ofert jest tu bardzo ciekawy. Znajdziesz tam nie tylko materiały wykończeniowe czy dekoracyjne, ale także licznych usługodawców (projektantów, architektów i wiele więcej).
VINTED.PL
Na Vinted znajdziesz zarówno sprzedawców prywatnych, jak i przedsiębiorców. Początkową ideą portalu było nadawanie drugiego życia niechcianym ubraniom i dodatkom. Dzisiaj na stronie znajdują się również inne oferty. Gry komputerowe, dekoracje do domu czy akcesoria dla zwierząt to tylko niektóre przykłady. Co ciekawe, dostępne są zarówno używane, jak i nowe produkty.
MNIEJ ZNANE MARKETPLACE’Y
Wspomniane dotychczas platformy są raczej dobrze znane zarówno przez sprzedawców, jak i kupujących. Można powiedzieć, że to główne “targi” internetowe w Polsce. Poniżej znajdziesz przykłady nieco mniej popularnych serwisów, które cechują się znacznie niższą konkurencyjnością. Mogą okazać się przydatne, jeżeli Twoja oferta obejmuje produkty sprzedawane przez wiele innych firm.
ARENA.PL
To marketplace, który do złudzenia przypomina dobrze znane Allegro. Na platformie można znaleźć szeroki wachlarz produktów – od elektroniki, przez ubrania, książki, części samochodowe, akcesoria sportowe, aż po meble czy dekoracje. Co istotne, Arena.pl oferuje tzw. Program Ochrony Kupujących, dlatego nie ma podstaw, aby obawiać się jej mniejszej popularności.
PAKAMERA.PL
Zajmujesz się projektowaniem ubrań, maskotek dla dzieci, galanterii, ceramiki, mebli, dekoracji, a może papeterii? Świetnie się składa. Pakamera.pl to miejsce dla Ciebie. Serwis zrzesza niemal 3,5 tysiąca projektantów z Polski. To rodzime manufaktury, rękodzielnicy i małe polskie marki, oferujące unikatowe produkty stworzone z pasją.
PORANAPOLA.PL
Wiejskie jajka, naturalne mleko, świeże plony bez szkodliwych substancji, wyroby mięsne, domowe przetwory… Któż z nas nie lubi tych smakołyków? Pora Na Pola to marketplace, na którym dostawcy z całej Polski oferują wysokiej jakości żywność. To rolnicy dostarczający zarówno podstawowe produkty, jak i najróżniejsze wyroby.
LOKALNYROLNIK.PL
Na Lokalnym Rolniku można znaleźć podobne produkty, które są oferowane w poprzednim serwisie. Zdrowa żywność wprost od rolników – taka idea przyświeca tej platformie. Warto nadmienić, że za pośrednictwem serwisu można również otworzyć lokalny punkt odbioru zamówień.
PATYNA.PL
Platforma powstała z miłości do unikatowych elementów wyposażenia domu w stylu vintage. Odrestaurowane meble z epoki PRL i powojenne dekoracje to prawdziwa gratka dla miłośników produktów z bogatą historią. Co ciekawe, to jedyny taki portal w Polsce.
Powyższe marketplace’y to tylko niewielka część spośród wszystkich działających w Polsce i na świecie. Takie portale niewątpliwie ułatwiają handel, spełniając współczesne wymagania i potrzeby konsumentów.
Spis treści: