Jak założyć bloga firmowego?

Jeśli zastanawiasz się nad tym, jak  założyć firmowego bloga, to właśnie ten poradnik jest dla Ciebie. W kilku prostych krokach objaśnię, w jaki sposób zainstalować bloga dla firmy na WordPressie w dwóch wariantach:

 1. Twoja strona firmowa oparta jest o skrypt WordPressa.
 2. Twoja strona firmowa NIE jest postawiona na WordPressie.

Moja strona firmowa jest na WordPressie.  Jak zainstalować bloga?

 1. Po zalogowaniu się do kokpitu WordPressa, w menu po lewej stronie, przejdź do zakładki Wpisy -> Kategorie.
 2. Dodaj nową kategorię, np. o nazwie „Blog”.
 3. Następnie przejdź do zakładki Wygląd -> Menu. Z listy rozwijanej wybierz „Kategorie”, zaznacz „Blog” i kliknij „Dodaj do menu”. Przeciągając elementy w sekcji „Struktura menu”, możesz ustawić, w jakim miejscu ma się znajdować Twój blog. Na koniec kliknij: „Zapisz menu”.
 4. Artykuły na bloga dodasz w zakładce „Wpisy”. Aby wyświetlały się one na stronie, musisz opublikować je za każdym razem w kategorii „Blog”.

Inny sposób:

 1. W menu bocznym przejdź do Strony –> Dodaj nową.
 2. Znajdujesz się w kreatorze nowej strony (podstrony). Nazwij ją „Blog” i kliknij „Opublikuj”.
 3. Następnie kliknij w niebieski przycisk „Edytuj w Elementorze”, który znajduje się na samej górze. Uwaga: położenie przycisku oraz jego nazwa mogą się różnić w zależności od tego, jaki masz zainstalowany szablon (motyw) na stronie.
 4. Z lewej strony wybierz widget „Wpisy”, złap go i przeciągnij do sekcji, w której znajduje się napis „Przeciągnij widget tutaj”.
 5. Po lewej stronie, w ustawieniach, możesz zarządzać wyglądem (np. ile wpisów ma się znajdować na stronie, ile kolumn ma mieć blog, itd.). Jak skończysz ustawiać blog, kliknij w zielony przycisk „Publikuj”, który znajduje się w dolnym, lewym rogu.
 6. Opublikowaną stronę należy dodać do menu. Zrobisz to w zakładce Wygląd -> Menu. Z sekcji „Strony” wybierz stronę „Blog” i dodaj ją do menu. Możesz ustawić, w jakim miejscu ma znajdować się odnośnik do Twojego bloga poprzez przeciąganie elementów. Po skończonej pracy kliknij „Zapisz menu”.
 7. Artykuły na swojego bloga dodasz w zakładce „Wpisy”.

Moja strona nie jest zainstalowana na WordPressie. Jak założyć bloga?

Z góry zakładam, że jesteś zaznajomiony, przynajmniej w stopniu podstawowym, z pojęciami takimi, jak: FTP, baza MySQL, czy chociażby serwer.

 1. Zaloguj się na FTP Twojej domeny firmowej (np. poprzez program FileZilla, link do pobrania: https://www.dobreprogramy.pl/FileZilla,Program,Windows,13334.html). W katalogu „public_html” utwórz nowy katalog o nazwie „blog”.
 2. Pobierz pliki WordPressa z oficjalnej strony: https://pl.wordpress.org/download/, rozpakuj archiwum po pobraniu.
 3. Na serwer, do katalogu „blog”, wrzuć zawartość folderu „wordpress”, czyli trzy foldery (wp-admin, wp-content, wp-includes) i towarzyszące im pliki.
 4. Zaloguj się do panelu DirectAdmin na Twoim koncie hostingowym. Utwórz nową bazę danych MySQL. Zapisz te dane! Będą Ci za chwilę potrzebne do instalacji bloga.
 5. Przejdź pod adres twojastrona.pl/blog – wyświetli Ci się prosty instalator WordPressa. Podążaj za instrukcjami, a dosłownie w kilku krokach zainstalujesz stronę/bloga.
 6. Pozostaje Ci skonfigurować bloga zgodnie z Twoimi upodobaniami, ale to temat na osobny wpis. ?

Jeśli masz problem lub pytanie dotyczące instalacji bloga firmowego na WordPressie, napisz do nas!

Zaufaj specjalistom z ponad 10 letnim doświadczeniem.

Twój content w dobrych rękach

Skuteczna agencja content marketingowa.

Skontaktuj się z nami

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *