Inbound Marketing – czym jest i jak z niego korzystać?

W dzisiejszych czasach potencjalni klienci mają dość atakowania informacjami z każdej strony. Szczególnie tymi, których w tym momencie nie poszukują. Jednocześnie cenią sobie możliwość łatwego dotarcia do tego, co jest im potrzebne. Nietrudno domyślić się, że branża marketingowa wyciągnęła wnioski z takich zachowań konsumentów i zamiast starej metodyki opartej na outbound marketingu opracowała inbound marketing.

Czym jest inbound marketing?

Najłatwiej przetłumaczyć go jako marketing, który przyciąga klientów. Nie odbywa się to jednak za pomocą perswadowania klientowi, że usługi czy produkty przez nas oferowane są mu niezbędne i przydatne. Inbound marketing to przekazywanie rzetelnych informacji na temat danego produktu lub usługi, które mogą zainteresować potencjalnego klienta. Oprócz tego na ten rodzaj marketingu składają się działania w Internecie, które mają za zadanie tak rozpowszechnić daną treść, aby ta trafiła do osób nią zainteresowanych. Można zatem krótko napisać, że inbound marketing jest bardzo aktywnym marketingiem przychodzącym i polega na prezentowaniu użytecznej treści odbiorcy oraz ułatwienie jej znalezienia.

Gdzie wykorzystać inbound marketing?

Ten rodzaj marketingu jest doskonałym sposobem do stosowania w branży e-commerce. Największą zaletą taktyki, na której opartej jest inbound marketing, z pewnością będzie fakt zwiększenia sprzedaży w e-sklepie. Na dzień dzisiejszy coraz więcej właścicieli sklepów internetowych jest przekonanych o tym, że istotna jest optymalizacja strony pod względem wyszukiwarek, która zapewni w nich wysoką pozycję, a co za tym idzie, ułatwi klientowi odnalezienie oferty wyszukiwanego przez nich produktu. Jednak, równie ważne jest promowanie treści w mediach społecznościowych. Dlatego zacznijmy od początku.

Elementy dobrego inbound marketingu

Dobrze przeprowadzony inbound marketing składa się z trzech elementów: content marketingu, pozycjonowania oraz promocji w social mediach. Te trzy nieodłączne komponenty prowadzą do dostarczenia treści odpowiedniej grupie użytkowników, a co za tym idzie, spełniają podstawowe założenie marketingu przyciągającego.

Content Marketing to nic innego jak treść. Treść wartościowa dla klienta, unikalna oraz powodująca zaciekawienie. Sprawdź z czego powinien składać się ciekawy artykuł na blogu firmowym.

Pozycjonowanie. Klient poszukujący treści na dany temat, musi je przecież odnaleźć, co skutecznie utrudniają mu ilości dostępnych artykułów w sieci. Dlatego tak niezbędne jest przy inbound marketingu pozycjonowanie najpopularniejszych wyszukiwarek(Google, Yahoo, Bing). Badania konsumenckie niejednokrotnie pokazują, że użytkownicy podczas wyszukiwania, często biorą pod uwagę tylko pierwszą stronę wyników. Zatem im wyższą pozycję ma strona z artykułem na blogu firmowym, tym częściej potencjalny klient do niej zajrzy. Pamiętaj, że łatwość dostępu i szybkość, niejednokrotnie wpierała sukces.

Media społecznościowe to dogłębnie przebadane i osiągające kolosalne zasięgi środki przekazu, dzięki którym treści mogą być bardzo szybko udostępniane dalej. Skupieni w mediach społecznościowych użytkownicy komunikują się nie tylko ze sobą, ale również z markami, dlatego stanowią ogromną bazę potencjalnych klientów, którym można przedstawić ofertę.

Inbound Marketing

Co daje stosowanie inbound marketingu?

Działając w obrębie inbound marketingu możemy osiągnąć wiele celów. Z pewnością będzie to budowanie wizerunku marki i wychodzącej naprzeciw potrzeb klientów oraz edukowanie ich i kształtowanie podstaw konsumenckich. Kolejnym celem, który możemy osiągnąć to poszerzenie zasobu fraz, które generują ruch na stronie czyli rozbudowa długiego ogona i oczywiście poprawa pozycji w wynikach wyszukiwania na słowa kluczowe, dzięki pozyskanym linkom. Pozyskać możemy również ruch z linków umieszczanych w miejscach odwiedzanych przez użytkowników np. w mediach społecznościowych. Jednak najważniejszym celem jest zwiększenie sprzedaży. Za sprawą nowych użytkowników odwiedzających stronę firmową, e-sklep czy blog firmowy.

Inbound Marketing

Powyższe cele to dowód na to, że inbound marketing świetnie łączy się nie tylko z wizerunkiem danej marki ale również z obsługą klienta. Ponadto jest idealnym uzupełnieniem bezpośrednich działań sprzedażowych. Używając w odpowiedni sposób tej metody w marketingu internetowym, można łatwo zbudować bazę subskrybentów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *