Close

Poradnik BBCode

Wielu zleceniodawców w swoich ofertach oczekuje, aby Copy w swoich tekstach używali BBCode. Ale co to faktycznie jest i jak go używać? Przeczytajcie nasz Poradnik dotyczący BBCode!

Co to jest BBCode?

Jest to język formatowania treści, który wywodzi się z for internetowych. Dzięki niemu masz większą kontrolę nad wyglądem Twoich copy. Często, aby wyboldować, podkreślić, czy wstawić film do postu blogowego, konieczne jest zastosowanie komend, dzięki którym platforma, na której postawiony jest blog, rozpoznaje intencje piszącego. W innej sytuacji, kiedy w programie w którym stworzony jest wpis np. popularny Word, po przeklejeniu treści do platformy, na której znajduje się blog, system potraktuje chociażby linki jako zwykły tekst, nie wyświetlając zawartości. Sam BBCode jest podobny do języka HTML, ale komendy przedstawiane są w nawiasach kwadratowych “[]”.

Po co jest BBCode?

Sam BBCode umożliwi Ci formatowanie tekstu w tym wspomniane boldowanie, linkowanie, podkreślenie itp. Ale także zmianę koloru czcionki i jej rozmiaru. Dodatkowo stworzysz wypunktowania i listy, a adresy e-mail staną się aktywnymi linkami, po których naciśnięciu automatycznie otworzy się program pocztowy. Jeżeli znalazłeś w internecie zdjęcie, które chcesz użyć wystarczy, że wpiszesz dobrą komendę a w niej wkleisz adres url, który wygeneruje obraz we wpisie blogowym.

Czemu nie HTML a BBCode?

Jeżeli swojego bloga masz na popularnym serwisie WordPress to dobrze. Jednak wiesz jak ciężko jest doprowadzić dany wpis blogowy do formy, jaką sobie założysz. Mimo tego, że w panelu administracyjnym w trybie wizualnym wszystko wygląda dobrze, obrazy są na miejscu, a treść jest np. wypunktowana, to po opublikowaniu postu Twoje komendy i ich odzwierciedlenie w ostatecznym wyglądzie wpisu nie pokrywają się. Podobnie z wstawianiem linków, czy filmów. Najczęściej w takiej sytuacji przechodzisz do trybu tekstowego i używasz komend zaczerpniętych z HTML’a, czyli w formie “<komenda>”. Dlaczego więc zleceniodawcy proszą o komendy w BBCode “[komenda]” a nie HTML? U klientów może występować zabezpieczenie, które nie pozwala na używanie języka HTML przez użytkowników. Podyktowane to jest zwiększeniem bezpieczeństwa strony. Jednak jeżeli posiadasz podstawową wiedzę o tym jak formatować swoje teksty w html bez problemu wykorzystasz tę wiedzę w przypadku BBCode.

Jak używać BBCode?

W tekście, który oddajesz do zleceniodawcy wystarczy, że weźmiesz konkretne zdanie albo  wyraz w cudzysłów stworzony z danych znaczników. Zawsze musisz otworzyć polecenie, które w tym przypadku będzie otwierającym cudzysłów, a następnie kiedy chcesz zamknąć polecenie i dać znać programowi, że dotąd ma stosować komendę- zamykasz cudzysłów drugim znacznikiem, zawsze rozumianym jako [/pierwsza komenda]. Pomiędzy słowem, które chcemy sformatować a komendą nie ma potrzeby stosowania spacji.

Przykłady:

Boldowanie tekstu

stosujemy poprzez znacznik [b] zamykamy poprzez [/b]

Chciałabym, aby słowo [b]boldowanie[/b] było pogrubione.

Uzyskujemy taki efekt:

Chciałabym, aby słowo boldowanie było pogrubione.

Pochylenie tekstu

stosujemy poprzez znacznik [i] zamykamy poprzez [/i]

Chciałabym, aby słowo [i]pochylenie[/i] było wyświetlane kursywą.

Uzyskujemy taki efekt:

Chciałabym, aby słowo pochylenie było wyświetlane kursywą.

Podkreślenie

stosujemy poprzez znacznik [u] zamykamy poprzez [/u]
Chciałabym, aby słowo [u]podkreślenie[/u] było wyświetlane z kreską pod wyrazem.

Uzyskujemy taki efekt:

Chciałabym, aby słowo podkreślenie było wyświetlane z kreską pod wyrazem.

Odnośniki do innych stron

Odnośniki do innych stron możesz zastosowac na dwa sposoby. Z jednej strony możesz chcieć, aby sam link stał się hiperłączem np. www.setugo.pl . W takiej historii powinieneś wpisać [url]https://www.setugo.pl/[/url].

Jeżeli chcesz, aby konkretne słowo w tekście odnosiło do adresu jak tu:

Marka Setugo funkcjonuje bez żadnej przerwy od 2009 roku.

W takim przypadku słowo, które ma być podlinkowane należy wpisać pomiędzy znaczniki: [url=][/url] wraz z adresem do którego ma odnosić:

[url=https://www.setugo.pl]Marka Setugo[/url].

E-mail

Aby adres e-mail pozwalał na automatyczne włączenie programu pocztowego i był aktywnym elementem należy użyć znacznika [email][/email] np.

[email]biuro@setugo.pl[/email]

Tworzenie listy punktowej

Aby utworzyć listę punktowaną, należy podać przy każdym słowie znak oznaczający bullet.Dodatkowo całą listę otwieramy i zamykamy poprzez użycie  [list][/list]. np.

[list]

[*]poniedziałek

[*]wtorek

[*]środa

[/list]

Efekt:

  • poniedziałek
  • wtorek
  • środa

Dodawanie obrazu

Aby wstawić obrazek, musisz otoczyć adres URL znacznikami [img][/img]. Np.

[img]https://setugo.pl/wp-content/uploads/2015/11/cropped-logo_RGB-e1447342996152.jpg[/img]

Czy można łączyć znaczniki?

Można!

[i][b][u]TEKST[/u][/b][/i].

W ten sposób skonstruowany kod zostanie wyświetlony:

TEKST

Zwróć jednak uwagę na kolejność domykania znaczników. Nie jest ona przypadkowa, musisz zamienić kolejność zamykania komend inaczej kod nie zadziała.

Poprawne łączenie znaczników: [x][y][z]TEKST[/z][/y][/x]

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *