Close

Jak skutecznie wykorzystywać formuły copywriterskie?

Formuły copywriterskie to gotowe, sprawdzone schematy, według których możesz tworzyć swoje teksty. Pomyśl o tym jak o pisaniu scenariusza filmowego, kiedy to gatunek filmowy narzuca pewien schemat. Jednak sama historia za każdym razem jest inna. W poniższym artykule dowiesz się, jakie są formuły copywriterskie i dlaczego powinieneś zacząć je używać.

AIDA, czyli najpopularniejsza formuła copywriterska

AIDA jest najpopularniejszą formułą wykorzystywaną przez copywriterów, a dla osób zajmujących się marketingiem to codzienne narzędzie, które wykorzystują w swojej pracy.

AIDA jest akronimem słów:

Attention – zdobycie uwagi odbiorcy,

Interest – zainteresowanie i podtrzymanie tego zainteresowania,

Desire – czyli wywołanie potrzeby posiadania u czytelnika,

Action – akcja, którą chcemy, aby odbiorca wykonał.

Musisz pamiętać, że zainteresowanie czytelnika to tylko pierwszy etap. Po drugiej stronie znajduje się odbiorca, który w ciągu jednej sekundy może zamknąć Twój artykuł i udać się do innego. Dlatego w jednym miejscu musisz spełnić jego wszystkie potrzeby informacyjne, aby w ostatniej fazie wywołać w nim tak mocną potrzebę posiadania, że skłoni się on do akcji, której od niego oczekujesz.

 

“10 sposobów na…”, czyli wykorzystaj wyliczankę w tytule, aby zdobyć więcej czytelników.

Często w przypadku artykułów samą uwagę odbiorcy możemy przyciągnąć poprzez chwytliwy tytuł, czy nagłówek. Kiedy widzisz po raz kolejny nagłówek typu “10 sposobów na…”, to z pewnością zastanawiasz się, czemu ktoś pisze takie artykuły i czekasz, kiedy skończy się ta “moda”. Ta moda nie skończy się wcale tak szybko, ponieważ właśnie takie tytuły najlepiej przykuwają uwagę odbiorców i świetnie się “klikają”. Takie artykuły, które bazują na tzw. “wyliczance” są proste w odbiorze, a dodatkowo czytelnik zakłada, że treść jest krótka, zwięzła, a z samych nagłówków dowie się całego sedna.

Pokaż rozwiązanie problemu, który trapi Twojego odbiorcę, dzięki formule PAS 

PAS to formuła, która także została stworzona na zasadzie akronimu.

W przypadku formuły PAS musisz wczuć się w sytuację czytelnika i pokazać, że rozumiesz jego problem i nieobce są Ci emocje, które nim targają. Dzięki temu nawiążesz z nim relację, a od tego dzieli Cię tylko krok od zdobycia jego zaufania. Następnie musisz pokazać, że problemem z którym się boryka jest na tyle duży, że nie powinien on dłużej czekać i rozwiązać go natychmiast.  Ostatecznie Twoim celem jest pokazanie, że istnieje rozwiązanie jego problemu, a jest nim skorzystanie z usługi lub zakup produktu, którego dotyczy artykuł.

Przykład:

Piszesz artykuł nt. “Dlaczego miałbyś zmienić swoją pracę”. Na początku z własnego doświadczeniu lub z doświadczenia znajomych opisz, jakie potencjalne problemy mogą występować w jego pracy np. niedocenienie ze strony szefa, niskie zarobki, ciągłe, nużące dojazdy do pracy. Wskaż, jak długi czas dojazdu do firmy skraca czas spędzony z rodziną, jak wiele innych interesujących rzeczy można zrobić, zamiast stać w korkach. Rozwiązaniem tego problemu jest zmiana pracy na bliżej jego miejsca zamieszkania, a zasadniczym plusem będzie spędzanie większej ilości czasu z rodziną.

Before – After – Bridge, czyli formuła budująca most między klientem a nadawcą

Technika wykorzystywana najczęściej w przypadku Case Studies, kiedy to pokazuje się sytuację wyjściową klienta, z jakim problemem się borykał, następnie jak aktualnie wygląda jego sytuacja, co zyskał i jakie to dało efekty dzięki współpracy z firmą. Takie pokazanie efektów po zmianach, najlepiej działa na odbiorcę, który może utożsamić własną sytuację i własne problemy z innymi i tym samym przełożyć potencjalne zyski na swój biznes.

Pamiętaj jednak, że wykorzystanie pierwszego schematu z brzegu nie zawsze musi się sprawdzić. Przemyśl, która z wspomnianych możliwości najlepiej dotrze do Twojego odbiorcy, warto przemyśleć stworzenie person klientów i dostosowanie do nich komunikatów, tak aby najskuteczniej uzyskać założony cel.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *