Close

Facebook jako forma marketingu

XXI wiek jest okresem, gdy z każdej strony jesteśmy zasypywani przez różnego rodzaju informacje czy treści. Od nas samych zależy, jakie informacje uznamy za przydatne, więc musimy wyselekcjonować wartościowe, a odrzucić błędne. Przepływ informacji odbywa się różnego rodzaju kanałami, zaczynając od tradycyjnych gazet w formie papierowej czy ponadczasowych książek, kończąc na współczesnych social mediach, bez których życie w obecnych czasach staje się niemożliwe. Oczywiście nie można zapomnieć o reklamach, na które natrafiamy w TV, radio czy w momencie, gdy przemieszczamy się komunikacją miejską, widząc ogromne bilbordy reklamujące jakiś produkt. W ciągu dnia używamy telefonu komórkowego kilkadziesiąt razy dziennie po to, by przewertować wybrane strony www. Przy przeglądaniu Internetu często jesteśmy narażeni na niechciane reklamy, które zachęcają do skorzystania z usług czy zakupu danego produktu. Kuszą nas, że dzięki nim nasze życie stanie piękniejsze i o wiele prostsze.

W dzisiejszych czasach każdy, kto ma smartfon bądź tablet z dostępem do Internetu, może w każdej chwili skorzystać z serwisów społecznościowych typu Facebook, Instagram czy Twitter.

Rozwój nowych mediów oraz możliwość bycia w każdym momencie online powoduje, że każdy z nas może wcielić się w role współczesnego dziennikarza. Znalezienie się w odpowiednim miejscu i czasie, gdy dzieje się coś ciekawego lub ważnego (np. palące się auto czy spadający meteoryt), daje szansę natychmiastowego udostępniania zdjęcia czy filmiku video milionom osób. Dzięki takim możliwościom jesteśmy w ciągu kilku minut zobaczyć, co się dzieje w danym momencie po drugiej części globu.

Artykuł ten w głównej mierze poświęcę wspomnianym już mediom społecznościowym oraz spróbuję opisać, jak narzędzia typu Facebook mogą pomóc w reklamie własnej firmy. Jak już wspomniałem, social media służą do szeroko pojętej interakcji między użytkownikami poprzez dodawanie komentarzy, udostępnieniem zdjęć czy choćby transmisje live.

Mając swój biznes, jedną z kilku dróg, by pozyskać klienta, są właśnie portale społecznościowe. Wręcz niewyobrażalne jest, żeby nie skorzystać z tych funkcji, jakie daje nam najbardziej oblegany serwis społecznościowy w Polsce czyli Facebook. Statystyki podają, że w Polsce jest aż 17 milionów użytkowników. Nic więc dziwnego, że wraz z coraz większą popularnością i ciągłym rozwojem Internetu jesteśmy świadkami tego, jak praktycznie każda firma posiada swoją stronę na Facebooku lub konto na Instagramie.

Zatrudniając profesjonalną agencję zajmującą się prowadzeniem firmowych stron, możemy być pewni, że pomoże nam w udoskonaleniu swojej działalności, uatrakcyjni ofertę, a także pozyska większą ilość odbiorców przez tworzenie interesujących grafik reklamowych oraz niebanalnych postów. Wychodząc z założenia, że „klient nasz pan”, mamy możliwość poznania  potrzeb naszych fanów poprzez tworzenie ankiet. Wówczas każdy z naszych użytkowników może pomóc w obraniu trafnej strategii działania firmy. Zachęcajmy potencjalnych klientów do interakcji z nami i organizujmy różnego rodzaju konkursy czy wydarzenia, przez co nasza marka będzie jeszcze bardziej rozpoznawalna w sieci. Podstawą dobrego zarządzania biznesem jest to, żeby każdy z naszych klientów czuł się wyjątkowo, a dzięki Facebookowi jest to jeszcze prostsze i o wiele bardziej skuteczne niż dotychczas. Należy pamiętać, że staranne prowadzenie firmowych kont w Internecie pozwala budować trwałe relacje z naszymi klientami. Dzięki ciekawej dla oka oprawie graficznej strony oraz dobrej obsłudze klienta jesteśmy w stanie zbudować stałą więź między nami a klientem, który zostanie z nami na dłużej.

Facebook pozwala nam na tworzenie kampanii reklamowych, dzięki którym trafimy bezpośrednio do ściśle określonych grup osób, na której zależy nam najbardziej. Mamy pewność, że nasi fani będą poinformowani np. o aktualnie trwającej promocji czy wprowadzeniu nowego produktu. Dużą zaletą jest możliwość spersonalizowanej reklamy, którą zobaczą różne grupy podzielone ze względu na znajomość marki albo charakterystykę działań wobec naszej strony. Inny komunikat zobaczą użytkownicy, którzy odwiedzili naszą stronę, ale nie skorzystali z naszej oferty, a inną nasi stali fani.  

Wracając do naszej firmowej strony, nie możemy zapomnieć, żeby informacje, które się pojawiają, były świeże i dodawane systematycznie. W tym miejscu należy wspomnieć o Real Time Marketing (RTM). Jest to forma marketingu polegająca na tym, że reagujemy na jakieś wydarzenie w przeciągu kilku minut. Wiele firm wykorzystuje ten kanał do promocji swojej marki. Wystarczy jedno pomysłowe hasło dotyczące wydarzenia, które miało przed chwilą miejsce, a miliony użytkowników w przeciągu kilku minut rozprzestrzenią dany post do setek miejsc. Ważną kwestią w RTM jest to, aby reklamodawca znał zainteresowanie potencjalnych klientów tak, aby dokładniej trafić w zainteresowania grupy odbiorców.

Kolejną istotną sprawą są komentarze. Nie możemy pozwolić, żeby zapytania pozostawały bez odpowiedzi. Takie działanie może odrzucić potencjalnego klienta i spowodować, że zniechęci się do naszej strony.

Jak pokazują statystyki, dzięki prowadzonej kampanii reklamowej sklepy internetowe zyskują coraz większy ruch na stronie z przekierowań z mediów społecznościowych. Jest to tylko dowód na to, że przez interesujące posty oraz ciekawie prowadzony fanpage możemy zyskać klientów.

Podsumowując, dzięki prostej reklamie, którą możemy stworzyć dzięki Facebookowi, trafimy do szerokiego grona klientów, zbudujemy świadomość naszej marki, a przy okazji staniemy się ekspertem w danej dziedzinie. Pamiętajmy, że dobrze prowadzona strona to nie tylko ciekawy kontent, ale także efektywne planowanie reklam. Nietrafna strategia planowania może spowodować duże straty pod względem finansowym. Dlatego oprócz zaoszczędzenia czasu (pracownicy będą mogli się zająć innymi doniosłymi zadaniami) ważne jest, by nasze działania były trafne i przynosiły korzyści. Na pewno trzeba i warto pomyśleć o powierzeniu swojej firmowej strony agencji marketingowej, która ma już doświadczenie w prowadzeniu social mediów. Jedną z takich agencji jesteśmy właśnie my.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *